“KOSOVSKE MANTIJE”Orginalni recept koji se čuva od zaborava
Priprema Kosovskih Mantija: Detaljan Uputstvo
Kosovske mantije predstavljaju pravi gastronomski užitak koji spaja savršeno hrskavo tijesto i sočan nadjev. Iako priprema ovog jela zahteva malo više truda i pažnje, krajnji rezultat će vas sigurno oduševiti. U ovom tekstu, objasniću vam sve korake potrebne za pripremu ovog specijaliteta, od izrade tijesta, preko pripreme nadjeva, do finalnog pečenja.
Sastojci potrebni za tijesto
Za pripremu osnovnog tijesta koje će poslužiti kao osnova za mantije, potrebni su sledeći sastojci:
- 650 grama brašna (oko 5 šoljica)
- 350 mililitara tople vode (oko 1,5 šolje plus 5 kašica vode)
- 15 grama soli (približno 1 kafena kašičica)
Ovo tijesto treba biti dovoljno elastično da se može lako oblikovati u kvadrate, ali i dovoljno čvrsto da zadrži oblik prilikom pečenja.

Sastojci za nadjev
Za nadjev, potrebni su sledeći sastojci:
- 400 grama mljevenog mesa (najbolje je koristiti mešavinu govedine i jagnjetine, ali može se koristiti samo govedina)
- 1 veliki luk (sitno narendan i dobro ocedjen)
- So i biber po ukusu
Meso i luk čine osnovu nadjeva, a začini mu dodaju savršen balans ukusa. Nadjev treba biti dovoljno sočan, ali ne previše vlažan kako ne bi omekšao tijesto.
Priprema tijesta
Prvo, započnite sa pripremom tijesta. U velikoj posudi prosejte brašno i napravite udubljenje u sredini. U to udubljenje sipajte topla voda i dodajte so. Počnite sa mešenjem, a zatim nastavite dok ne dobijete srednje čvrstu teksturu. Konsistencija tijesta može zavisiti od vrste brašna, pa je moguće da ćete morati dodati još malo vode kako bi tijesto postalo dovoljno mekano i elastično za dalju obradu.
Kada se tijesto formira, pokrijte ga čistom kuhinjskom krpom i ostavite da odstoji oko 30 minuta. Ovaj korak omogućava da tijesto postane glatko i lakše za razvaljivanje.
Oblikovanje tijesta
Nakon što tijesto odstoji, podelite ga na 20 jednakih kuglica. Svaku kuglicu premazujte sa malo ulja i ostavite da odstoji još nekoliko minuta. Ovaj korak je važan kako bi tijesto postalo mekano i fleksibilno, čime se olakšava dalja obrada.
Kada su kuglice spremne, počnite da ih razvaljujete. Svaku kuglicu pažljivo razvaljajte u kvadratni oblik. Debljina tijesta treba biti srednja, ni previše tanka ni previše debela, kako bi mantije imale odgovarajuću strukturu i ne bi se raspale prilikom pečenja.
Priprema nadjeva
Dok tijesto odstoji, možete se posvetiti pripremi nadjeva. U velikoj posudi, pomešajte mljeveno meso, sitno rendani luk, so i biber. Dobro promešajte sve sastojke dok ne dobijete homogenu smesu. Ovaj nadjev treba biti sočan, ali ne previše vlažan, kako bi zadržao svoju teksturu prilikom pečenja.
Formiranje mantija
Na svaki razvaljani kvadrat tijesta stavite malo nadjeva u sredinu. Zatvorite ivice tijesta tako da dobijete prepoznatljiv oblik mantija. Pazite da ivice dobro pritisnete kako bi se nadjev zadržao unutar tijesta tokom pečenja.
Pečenje mantija
Pre nego što stavite mantije u pećnicu, prethodno zagrejte pećnicu na 200 stepeni sa uključenim ventilatorom. Na pleh stavite papir za pečenje i pažljivo poređajte mantije na njega, ostavljajući malo prostora između njih. Pecite mantije dok ne postanu zlatno-smeđe i hrskave na spoljašnjoj površini. Ovaj proces obično traje oko 25-30 minuta, zavisno od pećnice.
Za dodatnu sočnost, možete ih nakon pečenja premazati sa malo otopljenog putera. To će im dati bogatiji, kremastiji ukus koji će upotpuniti celokupno jelo.